Kontakt

Kontakta gärna lärare eller rektor om du har frågor, synpunkter eller förslag. Vi nås på mejl och telefon och svarar så fort vi kan.

Skolan är öppen måndag till fredag klockan 8.20 till 17.00. Därefter tar kvällsaktiviteter och läxläsning över.

Besöksadress
Lofotengatan 32-34
164 33 Kista

Synpunkter och förslag

Fryshuset Grundskola Västra vill alltid förbättras. Skicka gärna in dina synpunkter och förslag till rektor på annika.wennman@fryshuset.se eller ring på 076-126 95 15 . Vi återkopplar till dig som senast inom en arbetsdag.

Frånvaro och ledighetsansökan

Frånvaro på grund av sjukdom rapporterar du i SchoolSoft. För att ansöka om ledighet fyller du i en ledighetsansökan.

Rapportera frånvaro i SchoolSoft
Läs mer om ledighetsansökan här

Support och administration

Murtaza Hussain, SchoolSoft och Google Classroom
murtaza.hussain@fryshuset.se

Elevhälsa

Skolsköterska, Susan Moradi
susan.moradi@fryshuset.se

Skolkurator, Nilufer Gurcan
nilufer.gurcan@fryshuset.se

Studie- och yrkesvägledare, Jasmina Pacariz
jasmina.pacariz@fryshuset.se

Vaktmästare

Dana Ali, dana.ali@fryshuset.se
076-126 95 02

Rektor

Annika Wennman, annika.wennman@fryshuset.se
076-126 95 15

Personal

Dana Ali, vaktmästare och resurspersonal
dana.ali@fryshuset.se


Dlowan Ismail
, matematik och passion basket
Mentor för årskurs 9
dlowan.ismail@fryshuset.se


Feysal Nelly
, idrott, passion fotboll och resurspersonal
feysal.nelly@fryshuset.se


Gabriella Persson
, svenska och svenska som andraspråk
Mentor för årskurs 7 och 8
gabriella.persson@fryshuset.se


Jasmina Pacariz
, engelska och hem- och konsumentkunskap
jasmina.pacariz@fryshuset.se


Leah Muscat
, musik och passion musik
leah.muscat@fryshuset.se


Mahabat Hassan
, matvärdinna i skolans matsal
mahabat.hassan@fryshuset.se


Murtaza Hussain
, naturvetenskapliga ämnen (No)
murtaza.hussein@fryshuset.se


Nina Frödin
, spanska
nina.frodin@fryshuset.se


Radhia Fathallah
, franska och modersmål arabiska
radhia.fathallah@fryshuset.se


Sudhagar (Sudden) Raghupathy
, samhällsorienterade ämnen (So)
sudhagar.raghupathy@fryshuset.se


Zeina Mortada
, passion matlagning
zeina.mortada@fryshuset.se


Åsa Ahlbäck Barker
, bild och slöjd
asa.ahlback@fryshuset.se