Kontakt

Kontakta gärna lärare eller rektor om du har frågor, synpunkter eller förslag. Vi nås på mejl och telefon och svarar så fort vi kan.

Skolan är öppen måndag till fredag klockan 8.20 till 17.00. Därefter tar kvällsaktiviteter och läxläsning över.

Besöksadress
Lofotengatan 32-34
164 33 Kista

Synpunkter och förslag

Fryshuset Grundskola Västra vill alltid förbättras. Skicka gärna in dina synpunkter och förslag till rektor på fryshusetgrundskolavastra@fryshuset.se eller ring på 076-126 95 15 . Vi återkopplar till dig som senast inom en arbetsdag.

Frånvaro och ledighetsansökan

Frånvaro på grund av sjukdom rapporterar du i SchoolSoft. För att ansöka om ledighet fyller du i en ledighetsansökan.

Rapportera frånvaro i SchoolSoft
Läs mer om ledighetsansökan här

Support och administration

Murtaza Hussain, SchoolSoft och Google Classroom
murtaza.hussain@fryshuset.se

Elevhälsa

Skolsköterska, Susan Moradi
susan.moradi@fryshuset.se

076-126 95 08 | telefontid torsdagar

Skolkurator, Nilufer Gurcan
nilufer.gurcan@fryshuset.se

Studie- och yrkesvägledare, Annika Wennman
annika.wennman@fryshuset.se

Vaktmästare

Dana Ali,
dana.ali@fryshuset.se
076-126 95 02

Rektor

Annika Wennman
annika.wennman@fryshuset.se
076-126 95 15

Personal

Dana Ali, vaktmästare och resurspersonal
dana.ali@fryshuset.se


Amal Ibrahim
, matematik
amal.ibrahim@fryshuset.se


Feysal Nelly
, idrott, passion fotboll och resurspersonal
feysal.ahmed@fryshuset.se


Gabriella Persson
, Svenska och Svenska som andra språk samt skolbibliotekarie
Mentor för årskurs 8
gabriella.persson@fryshuset.se


Jasmina Pacariz
, Engelska
Mentor för Årskurs 7
jasmina.pacariz@fryshuset.se


Leah Muscat
, musik och passion musik
leah.muscat@fryshuset.se


Mahabat Hassan
, Hemkunskap och matvärdinna
mahabat.hassan@fryshuset.se


Murtaza Hussain
, naturvetenskapliga ämnen (No)
Mentor för årskurs 9
murtaza.hussain@fryshuset.se


Nina Frödin
, spanska och samhällsorienterade ämnen (SO) samt skolbibliotekarie
nina.frodin@fryshuset.se


Radhia Fathallah
, franska och modersmål arabiska
radhia.fathallah@fryshuset.se


Sudhagar (Sudden) Raghupathy
, samhällsorienterade ämnen (SO)
sudhagar.raghupathy@fryshuset.se


Zeina Mortada
, passion matlagning
zeina.mortada@fryshuset.se


Åsa Ahlbäck Barker
, bild och slöjd
asa.ahlback@fryshuset.se